logo KMD
Muzeum KMD v Kroměříži

Rádi bychom Vás pozvali na návštěvu nového muzea v prostorách železničního depa v Kroměříži.
Muzeum bylo veřejnosti poprvé zpřístupněno v roce 2014 a je naší snahou muzeum v dalších letech postupně rozvíjet až do stavu, kdy bude vyhledávaným turistickým cílem pro návštěvníky nejen z blízkého, ale i širokého okolí.


Činnost a aktivity Muzea KMD v Kroměříži     
dlouhodobě podporuje Město Kroměříž

Expozice muzea je rozdělena na tři části:

V první části máte možnost seznámit se s různými druhy zabezpečovacích zařízení a vyzkoušet si na funkční ,,elektromechanice“ práci výpravčího či signalisty, obsluhu přejezdového zabezpečovacího zařízení a návěstidel AŽD.

Ve druhé části si můžete vyzkoušet komunikaci pomocí telegrafu, dálnopisu, manuální telefonní ústředny a prohlédnout si různé druhy telefonů, dokumenty a další drobnosti používané při telekomunikaci na železnici.

Ve třetí části pak následuje expozice souvisejících s technikou železničních vozidel. Můžete zhlédnout např.:
písty z motorových lokomotiv, napaječ z parní lokomotivy či řadu různých rychloměrů, lamp, luceren a dalších zařízení.

Tyto tři části jsou dále doplněny různými dokumenty, fotografiemi a drobnými předměty týkajících se celého spektra železničního provozu.

V historické pokladně muzea najdete k zakoupení turistické vizitky, pohledy, pexeso a publikace týkající se historie tratí přilehlých našemu muzeu. Dále následuje prohlídka lokomotivního depa a přilehlé točny.


Muzeum v sezoně 2019


Na letošní, pro naše muzeum již šestou, sezónu jsme pro Vás připravili celkem 12 otevíracích dnů:

18. května: Zvláštním vlakem do Pohádkového lesa v Divokách a na Plastic People of Tovačov
Těšit se můžete na tradiční jízdy do Pohádkového lesa, který také letos pro děti připraví v Divokách sbor dobrovolných hasičů Zdounky. Vozby zvláštních vlaků, které budou kromě Zdounek a Zborovic jezdit také do Tovačova na modelářskou výstavu Plastic People of Tovačov, by se měly zhostit motorové vozy M286.0001 "Krokodýl" a M131.1454 "Hurvínek". V rámci jízd bude otevřeno také naše muzeum.

Každou sobotu od 29. června do 31. srpna: Hanácké léto na kolejích
V letošním roce poprvé bude Kroměřížská dráha provozovat "pravidelné" zvláštní vlaky mezi Kroměříží/Chropyní a Tovačovem, které budou vedeny historickými motorovými vozy "Hurvínek" nebo "Krokodýl". Každou z těchto prázdninových sobot bude navíc v některém z měst po trase těchto vlaků nějaká akce pro veřejnost (jejich seznam bude včas zveřejněn). Při takové příležitosti samozřejmě nemůžeme ponechat pomyslnou bránu našeho muzea uzavřenou!

14. září: Evropský týden mobility v Kroměříži - S vláčkem o závod
Na druhou zářijovou sobotu připravujeme ve spolupráci se spolkem Kolem KM již třetí ročník akce s Vláčkem o závod, která má za cíl pobavit malé i velké a zábavně tak propagovat udržitelné způsoby dopravy. Hlavním lákadlem, jak už název napovídá, bude možnost změřit své síly v závodu s motorovou lokomotivou. Bude však připravenou i spoustu dalšího, v neposlední řadě také expozice našeho muzea.


Ve všechny výše uvedené termíny je otevřeno vždy od 9:00 do 17:00.
Plakát s přehledem otevíracích dnů na letošní rok si můžete stáhnou zde.

Pro skupiny zájemců, exkurze, školy, školky, dětské tábory a podobné nabízíme po předchozí domluvě možnost prohlídky i mimo otevírací dny. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu (v záhlaví stránek), nebo na telefonu +420 602 575 513.
A opomenout byste určitě neměli ani možnost nechat se do muzea (či kamkoliv jinam) dovézt našim historickým motoráčkem "Hurvínek" M131.1454 - více v sekci Pronájem motoráčku.

Najdete nás v administrativní budově kroměřížského depa: mapa

Reportáž z demontáže zařízení: www.vlaky.net

Reportáž ze slavnostního otevření: www.vlaky.net

Videoreportáž ze slavnostního otevření: www.youtube.com


Na Vaši návštěvu se těší členové Kroměřížské dráhy!


 grafika: kolmix, kodování: Hedva