logo KMD
Muzeum KMD v Kroměříži

Rádi bychom Vás pozvali na návštěvu nového muzea v prostorách železničního depa v Kroměříži.
Muzeum bylo veřejnosti poprvé zpřístupněno v roce 2014 a je naší snahou muzeum v dalších letech postupně rozvíjet až do stavu, kdy bude vyhledávaným turistickým cílem pro návštěvníky nejen z blízkého, ale i širokého okolí.


Činnost a aktivity Muzea KMD v Kroměříži     
dlouhodobě podporuje Město Kroměříž

Expozice muzea je rozdělena na tři části:

V první části máte možnost seznámit se s různými druhy zabezpečovacích zařízení a vyzkoušet si na funkční ,,elektromechanice“ práci výpravčího či signalisty, obsluhu přejezdového zabezpečovacího zařízení a návěstidel AŽD.

Ve druhé části si můžete vyzkoušet komunikaci pomocí telegrafu, dálnopisu, manuální telefonní ústředny a prohlédnout si různé druhy telefonů, dokumenty a další drobnosti používané při telekomunikaci na železnici.

Ve třetí části pak následuje expozice souvisejících s technikou železničních vozidel. Můžete zhlédnout např.:
písty z motorových lokomotiv, napaječ z parní lokomotivy či řadu různých rychloměrů, lamp, luceren a dalších zařízení.

Tyto tři části jsou dále doplněny různými dokumenty, fotografiemi a drobnými předměty týkajících se celého spektra železničního provozu.

V historické pokladně muzea najdete k zakoupení turistické vizitky, pohledy, pexeso a publikace týkající se historie tratí přilehlých našemu muzeu. Dále následuje prohlídka lokomotivního depa a přilehlé točny.


Muzeum v sezoně 2018


Na letošní, pro naše muzeum již pátou, sezónu jsme pro Vás připravili celkem 10 otevíracích dnů:

12. května: Poslanecký běh v rámci historické slavnosti Ve stínu vřavy
Město Kroměříž plánuje na druhou květnovou sobotu historickou slavnost "Ve stínu vřavy", která má připomenout, jak vypadaly v Kroměříži rušné dny let 1848 a 1849. Do programu by měl zasáhnout i náš spolek, jenž připravuje pro širokou veřejnost tzv. Poslanecký běh, tedy jakýsi živý odkaz na útěk poslanců po rozehnání Kroměřížského sněmu do Hulína, tehdy nejbližší železniční stanice. A při takovémto kulturně-historicko-sportovním programu nesmí chybět otevřené železniční muzeum!

19. května: Zvláštním vlakem do Pohádkového lesa v Divokách
Těšit se můžete na tradiční jízdy do Pohádkového lesa, který letos už po čtyřicáté pro děti připraví v Divokách sbor dobrvolných hasičů Zdounky. Vozby zvláštních vlaků by se měla ujmout parní lokomotiva 314.303 "Kocúr", která letos slaví 120. narozeniny. Vypomáhat jí bude motorový vůz M131.1454 "Hurvínek", jehož domovem je kroměřížské železniční muzeum, které pro Vás v tento den také otevřeme.

9. června: Připomínka výročí 130 let Moravsko-slezské dráhy měst
V letošním roce si připomínáme 130 let od doby, kdy byla dokončena stavba tzv. Moravsko-slezské dráhy měst a bylo tedy možné cestovat po trati Kojetín - Kroměříž - Bystřice pod Hostýnem - Valašské Meziříčí - Frýdek-Místek - Český Těšín - Bialsko. Jubilantem je ale také přímo město Bystřice pod Hostýnem, které slaví 650 let od svého vzniku. Při této příležitosti by měl druhou červnovou sobotu z Valašského Meziříčí vyrazit přes Bystřici až do Kroměříže zvláštní vlak. V Bystřici pod Hostýnem se můžete těšit na bohatý program, v Kroměříži pak bude otevřeno naše železniční muzeum!

6. a 20. července: Prázdninové pátky v kroměřížském železničním muzeu
Nově v letošní sezoně nabízíme možnost navštívit nás i o letních prázdninách. Připravili jsme pro Vás tzv. Prázdninové pátky, kdy během července a srpna každý druhý pátek zpřístupníme naši standardní expozici.

3. a 17. srpna: Prázdninové pátky v kroměřížském železničním muzeu
V letošní sezóně nově nabízíme možnost navštívit nás i o letních prázdninách. Připravili jsme pro Vás tzv. Prázdninové pátky, kdy během července a srpna každý druhý pátek zpřístupníme naši standardní expozici.

28. srpna: Příjezd Legiovlaku do Kroměříže
Unikátní projekt Československé obce legionářské, tzv. Legiovlak, připomínající operace československých legií na Transibiřské magistrále v letech 1918 - 1920, se chystá na konci letošního srpna také do Kroměříže, kam by měl dorazit v úterý 28. srpna, na další cestu se pak vydat 2. září. A právě v den jeho příjezdu bude otevřeno i naše muzeum. Více informací o Legiovlaku na www.legiovlak.cz.

16. září: Evropský týden mobility v Kroměříži - S vláčkem o závod
Na třetí zářijovou neděli připravujeme ve spolupráci se spolkem Kolem KM již druhý ročník akce s Vláčkem o závod, která má za cíl pobavit malé i velké a zábavně tak propagovat udržitelné způsoby dopravy. Hlavním lákadlem, jak už název napovídá, bude možnost změřit své síly v závodu s motorovou lokomotivou. Bude však připravenou i spoustu dalšího, v neposlední řadě také expozice našeho muzea.

6. října: Den uniformovaných sborů v Kroměříži
Den uniformovaných sborů již tradičně zakončuje turistickou sezonu v Kroměříži. Nejinak tomu bude v letošním roce, kdy jeho téma směřuje k slavné historii Československých letců sloužících během druhé světové války v britské RAF. A tradic se bude držet i naše muzeum, které první říjnovou sobotu otevře naposledy v roce 2018.


Ve všechny výše uvedené termíny je otevřeno vždy od 9:00 do 17:00.
Plakát s přehledem otevíracích dnů na letošní rok si můžete stáhnou zde.

Pro skupiny zájemců, exkurze, školy, školky, dětské tábory a podobné nabízíme po předchozí domluvě možnost prohlídky i mimo otevírací dny. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu (v záhlaví stránek), nebo na telefonu +420 602 575 513.
A opomenout byste určitě neměli ani možnost nechat se do muzea (či kamkoliv jinam) dovézt našim historickým motoráčkem "Hurvínek" M131.1454 - více v sekci Pronájem motoráčku.

Najdete nás v administrativní budově kroměřížského depa: mapa

Reportáž z demontáže zařízení: www.vlaky.net

Reportáž ze slavnostního otevření: www.vlaky.net

Videoreportáž ze slavnostního otevření: www.youtube.com


Na Vaši návštěvu se těší členové Kroměřížské dráhy!


 grafika: kolmix, kodování: Hedva