logo KMD
Reportáže z našich akcí

2018 2017 2016 2015 2014
2018

S vláčkem o závod - II. ročník

Datum: 16.09.2018


Evropský týden mobility se již tradičně po celé České republice snaží propagovat ekologicky šetrné způsoby dopravy. V rámci něj a ve spolupráci se Zdravým městem Kroměříž připravily zapsané spolky Kolem KM a Kroměřížská dráha celodenní zábavný program nazvaný „S vláčkem o závod“. Letošní, již druhý ročník této akce se konal v neděli 16. září 2018.

Program, který probíhal v prostorách kroměřížské železniční stanice, byl koncipován tak, že si zájemci na začátku vyzvedli soutěžní kartičku ve tvaru lepenkové jízdenky, na kterou postupně sbírali body za splněné úkoly u jednotlivých vystavovatelů. A nebylo jich málo – představili se cykloveteráni PRAKR z Pravčic se svou sbírkou historických kol, která zahrnuje i takové unikáty, jakým je např. zmrzlinářská tříkolka. Nechyběl ani stánek národního dopravce České dráhy, příznivci těžké techniky si pak na své přišli u stanoviště sportovního amatérského týmu Korytář – Molek, kde se předvedly nákladní automobily Tatra 813 a Tatra 815 v závodní úpravě. Zastoupení této legendární kopřivnické značky rozšířily také elegantní historické osobní automobily 603, 613 a nejstarší model 57 B. Avšak ani železniční doprava se nenechala zahanbit. Obdivovat bylo možno také historický motorový vůz M131.1454 „Hurvínek“ z roku 1955, samozřejmostí pak bylo zpřístupnění expozice Železničního muzea Kroměříž.

Jak již ale název samotné akce napovídá, hlavním lákadlem byla možnost pro mále i velké cyklisty (či koloběžkáře) změřit své síly v jízdě po dráze dlouhé 150 m. Jedinečnost tohoto závodu spočívala v protivníkovi – malé motorové lokomotivě 703.586, přezdívané „Prasátko“. Tu k tomuto účelu ochotně zapůjčila společnost BF Logistics. Přestože pod svou kapotou skrývala výkon téměř 230 koní, závodníci jí byli těžkými soupeři a v tomto sprintu jí povětšinou nebylo souzeno dosáhnout prvního místa.

Třešničkou na dortu byla pak pro všechny, kdo se aktivně zapojili, možnost za odměnu se vydat historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX na okružní jízdu Kroměříží. Mnozí rodiče se tak díky společnosti MagicBus, která o „Erťáka“ pečuje, vrátili do období svého dětství a školních výletů.

Závěrečné poděkování patří nejen celé skupině sponzorů a pořadatelů, ale také společnosti BF Logistics za zapůjčení „Prasátka“ a Rádiu Kroměříž, které celý den udržovalo skvělou náladu svým hudebním podkresem. Hlavní díky však všem návštěvníkům, kteří si tento den přišli s námi užít a dali tak smysl naší práci. Těšíme se na opětovné setkání s Vámi, nejpozději za rok v září!


Autor článku: Dominik Řihák

Poslanecký běh 2018 aneb "Ve stínu vřavy"

Datum: 12.05.2018


V sobotu město Kroměříž si připomnělo revoluční události z roku 1848 a 1849 pod názvem "Ve stínu vřavy". Široká veřejnost se mohla seznámit s událostmi kdy kroměřížský zámek hostil zasedání Ústavodárného říšského sněmu habsburské monarchie. Součástí historické slavnosti byl také poslanecký běh, na kterém spolupracovala Kroměřížská dráha.

Po zápisu poslanců a jejich projevech k veřejnosti byla celá akce odstartována netradičním způsobem. Poslanci byli rozehnáni císařskou gardou, kterou zastupovali Biskupští manové.

Zazněla salva do vzduchu a devět mužů v uniformách nasadilo bodáky a vyšlo v šiku vpřed rozehnat poslance.

 Pro uprchlé poslance, kteří prchali z Kroměříže přes Bílany do Hulína, byl připraven na 11. hodinu zvláštní motorový vlak ve složení M131.1454+Blm.

Ten všechny běžce, kteří se prokázali poslaneckým průkazem, odvezl bezplatně zpět do Kroměříže. Po návratu si účastníci mohli prohlédnout zázemí kroměřížského depa a železničního muzea v Kroměříži. Došlo také na pamětní fotografování s motorovým "Hurvínkem" na točně depa.

Akce města Kroměříž pokračovala v odpoledních hodinách na Velkém náměstí. Zahájena byla kostýmovaným průvodem, ve kterém nechyběl císař František I.

Následovali ukázky dobové vojenské výzbroje a různá vystoupení. Připraveny byly komentované přehlídky, které připomínali nejen samotnou událost, ale především souvislosti. A to jak vypadala situace ve Vídni, v Praze, proč se sněm přesunul do Kroměříže.

Perličkou akce byla korunovace Františka Josefa I., ke které došlo v nedaleké Olomouci 2. prosince roku 1848.

Celým odpoledním programem provázel Evžen Petřík (Biskupští manové) spolu s Janem Nešněrou v zastoupení Františka Josefa I.  


Autor článku: Stanislav Plachý grafika: kolmix