logo KMD
Reportáže z našich akcí

2018 2017 2016 2015 2014
2014

Nová železniční expozice na střední Moravě slavnostně otevřena

Datum: 03.05.2014


V první letošní květnovou sobotu rozběhlo město Kroměříž svůj projekt „Technické památky Kroměříže a okolí“. Jeho cílem je zvýšení turistického ruchu a zatraktivnění místních skvostů a technických památek, které zůstávaly dlouhou dobu v ústraní a čekaly na své znovuobjevení. Do této akce se zapojila také Kroměřížská dráha o. s., jež už delší dobu s městem spolupracuje na pořádání jízd zvláštních vlaků.

 Slavnostní zahájení otevření nové železniční muzejní expozice v Kroměříži v podání Mirka Hozy. Autor: Jitka Čechů.

Mezi desítku velkých lákadel Hanáckých Athén patří:
1.      Protiatomový kryt
2.      Hvězdárna
3.      Foucaultovo kyvadlo
4.      Biskupská mincovna
5.      Arcibiskupská vodárna
6.      Větrný mlýn Velké Těšany
7.      Lidové stavby a mlýn Rymice
8.      Linduškův časostroj
9.      Kroměřížské minipivovary
10.   Areál lokomotivního depa a točna na vlakovém nádraží

Turisté si mohou při návštěvě depa a točny na vlakovém nádraží prohlédnout zcela novou železniční expozici, která otevřela své brány v sobotu 3. května 2014, krátce po 9. hodině.

 

Slavnostnímu otevření předcházela malá scénka sehraná ochotníky v dobových kostýmech. Od půl deváté, kdy začaly vyhrávat slavnostní fanfáry, se v prostorách vedle staniční budovy kroměřížského nádraží začali shlukovat zvědaví návštěvníci, ke kterým zcela bez ohlášení začal promlouvat dobový zaměstnanec státních drah. Po krátkém představení „Prvního Československého výukového střediska pro železniční zaměstnance“ dorazil také Vrchní rada státních drah Ing. Josef Němec se svou chotí, který přihlížející publikum přivítal krátkým proslovem. Poté došlo na slavnostní přestřižení pásky, kterou bylo malé železniční muzeum otevřeno.

U vstupu nechyběla také prostá děvečka s ošatkou s chlebem a solí. Zazněla slavnostní střelba v podání kroměřížských ostrostřelců a první návštěvníci se mohli spolu s vrchním radou státních drah podívat do nových muzejních prostorů. Pro příchozí byly přichystány perníčky a pamětní jízdenka.

Muzejní expozice se rozkládá ve dvou místnostech. Nachází se zde přehledná historie mapující rozvoj železniční dopravy v letech 1825 – 1888, doplněná o mapky a různé projekty, mezi kterými nechybí ani koněspřežná železnice projektovaná mezi Hulínem a Kroměříží. Dalším lákadlem je funkční staniční elektromechanické zabezpečovací zařízení z Moravských Bránic, které sloužilo svému účelu do roku 2010. Na tomto znovuoživeném zařízení si může každý z návštěvníků vyzkoušet práci výpravčího či signalisty v simulovaném provozu. To vše za odborného dozoru s výkladem. Nechybí ani osobní pokladna s kompostérem a termionem na výdej jízdenek, funkční telegraf a různé předměty a artefakty z železničního provozu.


Při loňských oslavách 130 let železnice Kroměřížsku se velmi osvědčila spolupráce se sdružením historické dopravní techniky Prostějov a jejich autobusem Škodou ŠL11 z roku 1978. Historický autobus vyjel i letos po linkách MHD v Kroměříži a rozhodně svou obsazeností nezklamal. Dva spoje zavítaly také k větrnému mlýnu do Velkých Těšan.

Dvě autobusové linky zajížděli také k větrnému mlýnu do Velých Těšan, kde po té proběhla prohlídka zdejší památky. Autor: Aleš Krška

Během celého dne se mohli návštěvníci podívat do areálu lokomotivního depa a jeho zázemí, kde se mohli seznámit jak s historickou točnou, tak současným provozem. Nechyběla také prohlídka pod motorovým vozem řady 810.

Okolo 15. hodiny byla připravena ukázka práce posunovačů na motorových soupravách odstavených na 15. koleji. Pro odvážlivce byla přichystána i přilba a montérky. Každý si tak mohl zkusit pod odborným dohledem spojit a rozpojit soupravu vlaku.

I přes nelichotivou předpověď a ranní rozmary počasí, doprovázené poprcháváním, dorazilo na zahájení provozu a první prohlídku železniční výstavy více jak 300 lidí. Občerstvení v průběhu dne zajišťoval pivovar Černý orel.

Železniční muzeum Kroměřížské dráhy bude veřejnosti otevřeno i další víkendové dny až do začátku měsíce října. Podrobnosti o otevírací době muzea naleznete na webu Kroměřížské dráhy. Z celodenní akce bylo pořízeno následující video.


Autor článku i videa: Stanislav Plachý grafika: kolmix